Logo Miejsko Gminny Ośrodek Kultury

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 7309
W sumie: 43007

MUZEUM W NOWYM MIEŚCIE NAD PILICĄ

 
Muzeum w Nowym Mieście nad Pilicą już od 60 lat zajmuje się zachowywaniem i pielęgnowaniem śladów przeszłości naszego regionu. Dzięki pracy pasjonatów i społeczników zbiory liczą dziś ponad 1000 eksponatów z dziedzin archeologii, etnografii, historii, sztuki i numizmatyki. Do najstarszych muzealiów należą kamienne narzędzia z okresu neolitu i okresu brązu, gliniane naczynia z okresu średniowiecza oraz starodruki z XVII wieku.
 
Muzeum jest czynne dla zwiedzających w dniach:
 
Wtorek 10:00-14:00
Środa 14:00-17:00
Czwartek 14:00-17:00
lub w innym terminie po umówieniu się.
 
Wstęp bezpłatny
 
Kontakt:
Pl. O.H. Koźmińskiego 1/2
26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel: 517 429 219
email: muzeum@nowemiasto.pl
 
 
60 lat Muzeum w Nowym Mieście nad Pilicą
Nowomiejskie muzeum swoje początki zawdzięcza Stanisławowi Tkaczowi, nauczycielowi liceum, który był miłośnikiem lokalnej historii. Zbierał i kolekcjonował artefakty przeszłości związane z regionem. To on, przekazując gros własnych zbiorów założył muzeum, którego otwarcie nastąpiło w 1960 roku - w 560 rocznicę nadania praw miejskich Nowemu Miastu nad Pilicą. Muzeum nie posiadało odrębnego lokum i funkcjonowało w ramach Liceum Ogólnokształcącego. Przez lata służyło zarówno uczniom, którzy poszerzali tutaj swoją wiedzę z historii, jak i mieszkańcom, turystom i wszystkim pasjonatom zainteresowanym przeszłością regionu. Atrakcyjne eksponaty, jak również barwne opowieści i anegdoty pana Tkacza rozpalały wyobraźnię wielu odwiedzających. Zachęcały do namysłu, poszukiwań, nawet własnych badań nad przeszłością regionu. Jedną z takich osób był Jerzy Porada, miejscowy nauczyciel historii, późniejszy zasłużony regionalista, który często bywał w muzeum i pomagał jego założycielowi w pracach związanych z funkcjonowaniem niewielkiej placówki. Po odejściu Stanisława Tkacza zbiory pozostały. Za namową Jerzego Markiewicza, ówczesnego naczelnika, a późniejszego Burmistrza Miasta i Gminy, Jerzy Porada objął stanowisko kustosza. Obaj dbali o rozwój muzeum, a także, o czym warto pamiętać, kształtowali społeczno-kulturalną przestrzeń Nowego Miasta (wraz z Marianem Dziedzicem przyczynili się do wydawania periodyku “Wieści Nowomiejskie” oraz znaleźli się wśród głównych założycieli Towarzystwa Przyjaciół Nowego Miasta nad Pilicą). Dzięki ich staraniom muzeum otrzymało patronat PTTK, który obowiązywał aż do czasu przemian po 1989 roku.
Przez cały okres istnienia muzeum borykało się z problemem posiadania odpowiedniego - i co ważniejsze - stałego lokalu. Z rozmaitych przyczyn organizacyjnych Pan Jerzy był zmuszony przenosić muzeum aż siedem razy. Na przestrzeni lat placówka mieściła się między innymi na Placu Armii Krajowej, na ulicy Targowej oraz na placu O.H. Koźmińskiego (w kilku różnych miejscach). Najdłużej muzeum “zagrzało miejsce” właśnie na placu O.H. Koźmińskiego pod numerem 7, gdzie było czynne aż do odejścia na zasłużoną emeryturę Jerzego Porady w 2013 roku.
Po dwóch latach przerwy w działalności, w 2015 roku stanowisko opiekuna muzeum objął autor niniejszego tekstu, wtedy jeszcze jako student, który kilka lat wcześniej odbył praktyki w muzeum pod okiem pana Jerzego. Zastane muzeum wymagało wiele pracy. Eksponaty wymagały konserwacji, a przede wszystkim - nowego lokum - czystego, estetycznego, bez pleśni i wilgoci. Szczęśliwie, wraz z przyjęciem do pracy nowego opiekuna, burmistrz Mariusz Dziuba podjął decyzję o zagospodarowaniu dawnej sali obrad Rady Gminy, wraz z kilkoma sąsiadującymi pomieszczeniami w budynku UMiG na potrzeby muzeum oraz miejsca spotkań dla Towarzystwa Przyjaciół Nowego Miasta nad Pilicą. Dzięki zaangażowaniu i nieocenionej pomocy członków stowarzyszenia, udało się sprawnie dokonać przeprowadzki. Od tego czasu eksponaty są odpowiednio eksponowane i przechowywane w dobrze oświetlonym, suchym, klimatyzowanym latem pomieszczeniu. Ponadto od 2016 roku muzeum weszło pod opiekę nowopowstałego Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i od tamtej pory jest odpowiednio zorganizowane, a także stopniowo wyposażane. Duży wkład w pracę i rozwój placówki ma Towarzystwo Przyjaciół Nowego Miasta. Dzięki społecznemu zaangażowaniu jego zbiory stale powiększają się o nowe pamiątki, eksponaty i ekspozycje.
W roku jubileuszowym powstała nowa ekspozycja poświęcona historii Nowego Miasta z przełomu XIX i XX wieku, kiedy to dr Jan Bieliński zorganizował pierwszy w Królestwie Polskim zakład przyrodoleczniczy. Udało się również od nowa zaaranżować wystawę militarną dotyczącą jednostek wojskowych w Nowym Mieście oraz uzyskać wyjątkowo cenne eksponaty.

Dyrektor MGOK zaprasza

ul. Tomaszowska 5
  26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
  Tel. 512 095 932;

517 429 219
 

  email: mgok@nowemiasto.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.