Logo Miejsko Gminny Ośrodek Kultury

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1650
W sumie: 7166

620-lecie Nowego Miasta i 60-lecie Muzeum

ROK JUBILEUSZU 620 LECIA NOWEGO MIASTA i 60-LECIA MUZEUM

Rok 2020 to rok ważnych jubileuszy: 620-lecia powstania Nowego Miasta oraz 60-lecie działalności nowomiejskiego muzeum. Nowe Miasto może poszczycić się bogatą i ciekawą historią, dlatego też jubileusz jest tak ważny dla samorządu oraz mieszkańców miasta i gminy. Świadczy o tym podjęcie przez Radę Miejską uchwały  o ustanowieniu roku 2020 – Rokiem Obchodów Jubileuszu 620 – lecia Nadania Praw Miejskich Nowemu Miastu nad Pilicą. Burmistrz Mariusz Dziuba udzielił Honorowego Patronatu wydarzeniom związanym z obchodami.  
Niestety ze względu na pandemię plan obchodów musiał ulec zmianie, jednak pomimo wielu ograniczeń, przy współpracy Urzędu Miasta, Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury oraz  Towarzystwa Przyjaciół Nowego Miasta przygotowanych zostało szereg wydarzeń o charakterze historycznym i kulturowym.
 Dla podkreślenia wydarzenia, w przestrzeni miejskiej ustawione zostały banery z logotypem jubileuszu oraz zdjęciami miasta i najważniejszymi wydarzeniami z kart historii. Ważnym elementem podkreślającym tożsamość miasta jest hejnał, który od niedawna rozbrzmiewa z miejskiego ratusza a skomponowany  został w oparciu o utwór którego początki sięgają Zakładu Przyrodoleczniczego działającego w mieście półtora wieku temu.
Akcent muzyczny w ramach obchodów to sześć letnich Koncertów przy tężni, gdzie zaprezentowali się: Zespół Nowe Band z MGOKu, który przypomniał znane przeboje rockowe polskiej muzyki rozrywkowej, Grupa Muzyczno- Tetralna Albi Artheamus z Białej Rawskiej  która wykonała spektakl ,,Cuda i dziwy” na podstawie twórczości Juliana Tuwima, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej dzięki któremu usłyszeliśmy znane utwory  ludowe, Tatr Prima z Warszawy ze spektaklem dla dzieci ,,Od legendy do współczesności” oraz Radomska Kapela Podwórkowa ,,Halniacy” z repertuarem folkloru miejskiego.
Dzięki organizowanym w ramach jubileuszu konkursom fotograficznym zgromadziliśmy ciekawy materiał o przeszłości miasta oraz udokumentowany został jego dzisiejszy charakter.  Konkurs ,,Nowe Miasto w starym kadrze” pozwolił uzyskać wiele ciekawych zdjęć wykonanych przed 1965 rokiem przedstawiających Nowe Miasto i jego mieszkańców, natomiast dzięki konkursowi ,,Uchwyć klimat Nowego Miasta” pozyskaliśmy cenną dokumentację fotograficzną z czasów obecnych.

Swoją rocznicę działalności obchodzi również Muzeum, działające już 60 lat. Z tej okazji przygotowane zostały dwie nowe wystawy:  ,,Zakład Przyrodoleczniczy doktora Bielińskiego na tle Nowego Miasta w XIX wieku”  oraz nowa aranżacja wystawy muzealnej ,,Wojsko Polskie w Nowym Mieście”.
Ograniczenia epidemiczne nie pozwoliły na zorganizowanie tak wielu spotkań historycznych, jak planowaliśmy. W tradycyjnej formule, jeszcze w zimie w MGOKu odbyło się spotkanie  ,,Historia filmowa Nowego Miasta”, natomiast w formule transmisji on-line z muzeum zorganizowany został wykład historyczki  z Uniwersytetu Łódzkiego ,,Nowe Miasto w czasach Zakładu Przyrodoleczniczego  doktora Bielińskiego”.
Rok jubileuszowy dobiega końca. Mamy nadzieję że podjęte działania przyczyniły się do lepszego poznania, jakże ciekawej, historii naszego miasta.

Jacek Zakrzewski

http://www.mok.nowemiasto.pl/news,130,zapraszamy-do-wysluchania.html

http://www.mok.nowemiasto.pl/news,124,historia-filmowa-nowego-miasta.html

http://www.mok.nowemiasto.pl/news,115,zespol-nowe-band-zagral-pierwszy-koncert-przy-tezni.html

http://www.mok.nowemiasto.pl/news,131,ii-koncert-przy-tezni-cuda-i-dziwy.html

http://www.mok.nowemiasto.pl/news,133,halniacy-koncert-przy-nowomiejskiej-tezni.html

http://www.mok.nowemiasto.pl/news,134,iv-spotkanie-przy-tezni-legendy-o-smoku-wawelskim.html

http://www.mok.nowemiasto.pl/news,129,nowe-miasto-w-czasach-zakladu-przyrodoleczniczego-doktora-bielinskiego-wyklad-goscinny-dr-eweliny-kostrzewskiej.html

 

Dyrektor MGOK zaprasza

Jacek Zakrzewski

ul. Tomaszowska 5
  26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
  Tel. 517 192 889;

517 429 219
 

  email: mgok@nowemiasto.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.