620-lecie Nowego Miasta i 60-lecie Muzeum
ROK JUBILEUSZU 620 LECIA NOWEGO MIASTA i 60-LECIA MUZEUM
Rok 2020 to rok ważnych jubileuszy: 620-lecia powstania Nowego Miasta oraz 60-lecie działalności nowomiejskiego muzeum. Nowe Miasto może poszczycić się bogatą i ciekawą historią, dlatego też jubileusz jest tak ważny dla samorządu oraz mieszkańców miasta i gminy. Świadczy o tym podjęcie przez Radę Miejską uchwały o ustanowieniu roku 2020 – Rokiem Obchodów Jubileuszu 620 – lecia Nadania Praw Miejskich Nowemu Miastu nad Pilicą. Burmistrz Mariusz Dziuba udzielił Honorowego Patronatu wydarzeniom związanym z obchodami.
Niestety ze względu na pandemię plan obchodów musiał ulec zmianie, jednak pomimo wielu ograniczeń, przy współpracy Urzędu Miasta, Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury oraz Towarzystwa Przyjaciół Nowego Miasta przygotowanych zostało szereg wydarzeń o charakterze historycznym i kulturowym.
Dla podkreślenia wydarzenia, w przestrzeni miejskiej ustawione zostały banery z logotypem jubileuszu oraz zdjęciami miasta i najważniejszymi wydarzeniami z kart historii. Ważnym elementem podkreślającym tożsamość miasta jest hejnał, który od niedawna rozbrzmiewa z miejskiego ratusza a skomponowany został w oparciu o utwór którego początki sięgają Zakładu Przyrodoleczniczego działającego w mieście półtora wieku temu.
Akcent muzyczny w ramach obchodów to sześć letnich Koncertów przy tężni, gdzie zaprezentowali się: Zespół Nowe Band z MGOKu, który przypomniał znane przeboje rockowe polskiej muzyki rozrywkowej, Grupa Muzyczno- Tetralna Albi Artheamus z Białej Rawskiej która wykonała spektakl ,,Cuda i dziwy” na podstawie twórczości Juliana Tuwima, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej dzięki któremu usłyszeliśmy znane utwory ludowe, Tatr Prima z Warszawy ze spektaklem dla dzieci ,,Od legendy do współczesności” oraz Radomska Kapela Podwórkowa ,,Halniacy” z repertuarem folkloru miejskiego.
Dzięki organizowanym w ramach jubileuszu konkursom fotograficznym zgromadziliśmy ciekawy materiał o przeszłości miasta oraz udokumentowany został jego dzisiejszy charakter. Konkurs ,,Nowe Miasto w starym kadrze” pozwolił uzyskać wiele ciekawych zdjęć wykonanych przed 1965 rokiem przedstawiających Nowe Miasto i jego mieszkańców, natomiast dzięki konkursowi ,,Uchwyć klimat Nowego Miasta” pozyskaliśmy cenną dokumentację fotograficzną z czasów obecnych.
Swoją rocznicę działalności obchodzi również Muzeum, działające już 60 lat. Z tej okazji przygotowane zostały dwie nowe wystawy: ,,Zakład Przyrodoleczniczy doktora Bielińskiego na tle Nowego Miasta w XIX wieku” oraz nowa aranżacja wystawy muzealnej ,,Wojsko Polskie w Nowym Mieście”.
Ograniczenia epidemiczne nie pozwoliły na zorganizowanie tak wielu spotkań historycznych, jak planowaliśmy. W tradycyjnej formule, jeszcze w zimie w MGOKu odbyło się spotkanie ,,Historia filmowa Nowego Miasta”, natomiast w formule transmisji on-line z muzeum zorganizowany został wykład historyczki z Uniwersytetu Łódzkiego ,,Nowe Miasto w czasach Zakładu Przyrodoleczniczego doktora Bielińskiego”.
Rok jubileuszowy dobiega końca. Mamy nadzieję że podjęte działania przyczyniły się do lepszego poznania, jakże ciekawej, historii naszego miasta.
Jacek Zakrzewski
http://www.mok.nowemiasto.pl/news,130,zapraszamy-do-wysluchania.html
http://www.mok.nowemiasto.pl/news,124,historia-filmowa-nowego-miasta.html
http://www.mok.nowemiasto.pl/news,115,zespol-nowe-band-zagral-pierwszy-koncert-przy-tezni.html
http://www.mok.nowemiasto.pl/news,131,ii-koncert-przy-tezni-cuda-i-dziwy.html
http://www.mok.nowemiasto.pl/news,133,halniacy-koncert-przy-nowomiejskiej-tezni.html
http://www.mok.nowemiasto.pl/news,134,iv-spotkanie-przy-tezni-legendy-o-smoku-wawelskim.html