Logo Miejsko Gminny Ośrodek Kultury

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 6823
W sumie: 15211

Bardzo Młoda Kultura - Mazowieckie

,,Nowomiejskie przygody ze sztuką wizualną"

Projekt realizowany i finansowany w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 Mazowieckie.

Grupa ciekawych świata młodszych i starszych dzieciaków poznała metody tworzenia techniką atramentowo-tuszową. Młodzi artyści, pod okiem dr Marzeny Łukaszuk z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi dali upust swojej wyobraźni i dzięki tej nowatorskiej technice mogli otworzyć się na zupełnie inne wrażenia artystyczne.
Tematem przewodnim drugiego dnia zajęć projektowych był asamblaż. Rozpoczęliśmy mini wykładem dr Marzeny Łukaszuk z Akademii Sztuk Pięknych w naszym muzeum (właśnie tam dzieciaki dowiedziały się że prekursorem kolażu i asamblażu był Pablo Picasso). Porównywaliśmy malarstwo akademickie którego przykłady są w muzeum, z pracami kubistów i abstrakcjonistów.
W plenerze, gdzie odwiedził nas Burmistrz Nowego Miasta Mariusz Dziuba, dzieci poznały podstawy szkicu artystycznego węglem i ołówkiem. Zwieńczeniem takich przygotowań była praca warsztatowa podczas której powstały wspaniałe asamblaże.
 
Jako dopełnienie zabawy sztuką nowoczesną zajęliśmy się kolografią i lnorytem, a podsumowaniem projektu był pierwszy w MGOKu wernisaż sztuki współczesnej. Wernisaż wystawy prac dr Marzeny Łukaszuk pod tytułem ,,Malowanki tusz, atrament, eksperyment" był jednym z elementów podsumowania projektu ,,Nowomiejskie przygody ze sztuką wizualną". Wśród gości był Mariusz Dziuba Burmistrz Nowego Miasta, Ryszard Konopka z Narodowego Centrum Kultury, rodzice uczestników projektu oraz wielu najmłodszych nowomiejskich twórców. Kolografia to forma grafiki, tak więc podczas zajęć dzieciaki najpierw tworzyły matryce poznaną wcześniej metodą kolażu. Następnie po nałożeniu farby specjalnymi drukarskimi wałkami wykonywały odbitki co było ostatecznym dziełem. Inny rodzaj matryc wykonywały za pomocą specjalnych dłutek w tworzywie. Jak widać sztuka współczesna to nieprzebrane bogactwo form, kolorów i metod. Uczestnicy projektu otrzymali upominki w postaci zestawów malarskich oraz dyplomy. Wystawa prac powstałych podczas projektu towarzyszy wystawie Artystki.

Projekt był realizowany i finansowany w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 Mazowieckie.
Opublikował Jacek Zakrzewski


 

Dyrektor MGOK zaprasza

ul. Tomaszowska 5
  26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
  Tel. 517 192 889;

517 429 219
 

  email: mgok@nowemiasto.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.