Logo Miejsko Gminny Ośrodek Kultury

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 6813
W sumie: 15201

News

News zdjęcie id 119

MŁODZI TANCERZE I MUZYCY POZNAJĄ WARSZAWSKIE KLIMATY, RÓWNIEŻ KULTURALNE

28.10.2019

O tym że podróże kształcą wiemy wszyscy nie od dziś. Z kolei szeroko pojęta edukacja kulturowa, w tym muzyczna to jedna z ważniejszych misji naszego Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury. Stąd pomysł na zajęcia edukacyjne w warszawskiej Filharmonii Narodowej, których dopełnieniem był spacer śladem warszawskich ciekawostek kulturalnych, postaci i wydarzeń, ważnych nie tylko dla stolicy ale i dla kultury narodowej. Wyjazd który odbył się 25 października, był dedykowany dla młodzieży i uczestniczyli w nim muzycy i przyjaciele orkiestry dętej, tancerze z grupy tańców narodowych w formie towarzyskiej oraz członkowie zespołu wokalno- instrumentalnego.

Przygodę z filharmonią rozpoczęliśmy wykładem wprowadzającym do koncertu, o trzech wybitnych francuskich kompozytorach muzyki klasycznej doby romantyzmu, którymi byli: Camille Saint- Saens, Gabriel Faure i Maurice Ravel. Dla młodych muzyków - dęciaków, niewątpliwą ciekawostką był fakt iż to Francuzi lubili i zaczęli doceniać instrumenty dęte w orkiestrach symfonicznych, niesprawiedliwie nazywanych instrumentami drugiego planu, ze względu na to że siedzą dalej od widowni. Dowiedzieliśmy się też że Ravell, ten wybitny kompozytor został usunięty z paryskiej Akademii Muzycznej ze względu na to że zdaniem profesorów nie był dość zdolny!

Później mogliśmy oglądać pracę dyrygenta i orkiestry podczas kształtowania ostatecznej wersji prezentowanych utworów Koncertu fortepianowego G dur Moricea Ravela, uczestnicząc w otwartej próbie generalnej. Na zakończenie odbyło się spotkanie z pianistą Lukaszem Geniuszasem, którego wykonanie wraz z orkiestrą słyszeliśmy kilka minut wcześniej w sali koncertowej.

Po zacnej fiharmonii przyszła pora na poznanie Warszawy od nieco innej strony. Poznawaliśmy różnorodność i klimat miasta poczynając od ulicy Próżnej przy Placu Grzybowskim, gdzie w jednym miejscu jest zabytkowy kościół katolicki, ulica ocalała z żydowskiego getta, komunistyczne bloki z wielkiej płyty oraz nowoczesne wieżowce ze szkła i aluminium. Odwiedziliśmy też warszawskie załuki, a tam na ulicy Mazowieckiej znaleźliśmy mural z bywalcami kultowej kawiarni Mała Ziemianska czyli ze słynnymi skamandrytami. Skamander to najbardziej znana grupa poetycka międzywojnia. Na wspomnianym muralu oprócz tzw. Wielkiej piątki poetów czyli: Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia i Jarosława Iwaszkiewicza, którzy na zawsze wpisali się w historię polskiej literatury, znalazł się ulubieniec przedwojennej Warszawy i protoplasta znanego Pana Kleksa – Franciszek Fiszer.

Byliśmy też i pod ,,Pekinem” a tam z kolei dowiedzieliśmy się na przykład o kotach które od lat 50-tych są na liście plac Pałacu Kultury i Nauki. Na naszej trasie były też ślady Chopina, Prusa, Mickiewicza oraz wiele, wiele warszawskich, niepowtarzalnych historii. Dopełnieniem warszawskiego klimatu był gorąca czekolada z bitą śmietaną w znanej kawiarni Telimena przy Krakowskim Przedmieściu, skąd w Zaduszki 1830 roku dwudziestoletni Chopin wyjechał na zawsze z Polski. Takie to miasto gdzie historia, kultura i teraźniejszość stykają się na każdym kroku.

Wycieczka z tak ciekawym programem nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie Pana Mariusza Dziuby Burmistrza Nowego Miasta nad Pilicą, za co serdecznie dziękujemy.

Dyrektor MGOK zaprasza

ul. Tomaszowska 5
  26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
  Tel. 517 192 889;

517 429 219
 

  email: mgok@nowemiasto.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.