Logo Miejsko Gminny Ośrodek Kultury

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 15921
W sumie: 77866

News

News zdjęcie id 128

SŁOWIAŃSKI PIKNIK HISTORYCZNY W MGOKu

03.10.2019

Historia to piękna dziedzina nauki, nierozerwalnie związana z kulturą. W nowomiejskiej instytucji kultury możemy poszczycić się również placówką muzealną, stąd pomysł na nietypową lekcję o kulturze i historii wczesnego średniowiecza, która odbyła się 2 października. Blisko dwieście dzieci i młodzieży z pięciu szkół, podczas plenerowego pokazu w MGOKu, mogło zasmakować na własnej skórze jak wyglądało życie tysiąc lat temu. Prawdziwe słowiańskie potrawy sprzed wieków przygotowywane na żywym ogniu, szczęk oręża podczas walki oraz zabawy sprzed wieków, pozwoliły naszym gościom z zupełnie innej strony poznać piękną kulturę słowiańską z czasów początków państwa polskiego. Zacni woje i stateczne białogłowy z grupy rekonstrukcyjnej Ród Dębowego Liścia potrafili w ciekawy sposób pokazać tajniki słowiańskiego życia.

Wprowadzeniem do spotkania ze Słowianami była krótka prezentacja najcenniejszych eksponatów i artefaktów tego okresu dziejów, znajdujących się w zasobach Muzeum w Nowym Mieście, między innymi: siekier z epoki kamienia, siekiery kultury łużyckiej z epoki brązu, wazy popielnicowej z okresu rzymskiego.

W plenerze największym zainteresowaniem cieszyło się słowiańskie obozowisko, gdzie oprócz charakterystycznego dla epoki namiotu łodziowego, naturalnych skór zwierzęcych służących nie tylko do odziania można było znaleźć też przedmioty codziennego użytku jak np. wykuty przez kowala nóż z rogową rękojeścią, gliniane garnki czy drewniane miski. Niewątpliwie hitem pikniku było wspólne gotowanie kaszy na ognisku. Pod okiem Dobromiły dzieciaki własnoręcznie przygotowały składniki i upichciły na ognisku dwie potrawy z czasów ,,Starej baśni” Kraszewskiego: kasza jaglana ze śliwkami, jabłkami, orzechami i miodem oraz kasza jęczmienna ze skwarkami i mięsem. Witosław -głowa Rodu ucząc jak wyglądały zabawy i rozrywki sprzed tysiąca lat w ciekawy sposób przekazał mnóstwo informacji o życiu Słowian, ich kulturze oraz o echach tej kultury obecnych w dzisiejszych czasach. Zabawy w: króla na wzgórzu, kręcenie worem, walki kogutów czy w kubba okazały się wyjątkowo emocjonujące dla dzisiejszych miłośników smartfonów. Młody wój- Olesław prezentował uzbrojenie i sposoby walki naszych praprzodków okresu wielkiego Mieszka. Każdy miał okazję przekonać się jakie to wrażenie oberwać w uzbrojoną w szyszak głowę średniowiecznym toporem. Niektórzy próbowali sztychów mieczem a i tarcza okazała się niełatwym w użyciu obrońcą. Kolczuga była przygodą dla starszaków a wyzwaniem dla maluchów.

Odwiedziły nas klasy V z PSP im. Kard. Wyszyńskiego w Nowym Mieście, klasy V i VI pod z PSP im. Franciszki Siedliskiej w Żdżarach, Klasy V i klasa II A z Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Karola Wojtyły w Nowym Mieście oraz klasa logistyczna o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne Technikum ZDZ w Nowym Mieście.

Organizatorem Słowiańskiego Pikniku Historycznego był Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury, a naszym celem była popularyzacja nowomiejskiego muzeum i jego zbiorów oraz edukacja kulturowa dzieci i młodzieży.

Jacek Zakrzewski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dyrektor MGOK zaprasza

ul. Tomaszowska 5
  26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
  Tel. 512 095 932;

517 429 219
 

  email: mgok@nowemiasto.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2026
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.