News
WARSZTATY WYJAZDOWE DLA ZESPOŁÓW DZIAŁAJĄCYCH W MGOKu
02.07.2021
Oprócz edukacji kulturowej do priorytetów instytucji kultury należy również przygotowanie dzieci i młodzieży do poznawania świata, nawiązywania relacji oraz szeroko rozumiane przygotowanie do życia. Temu właśnie służą warsztaty wyjazdowe dla zespołów amatorskiego ruchu artystycznego działające w naszym ośrodku kultury. Z grupą 36 młodych artystów w wieku od 6(!) do 17 lat oraz instruktorami, muzykami i choreografami bawiliśmy się doskonale podczas czterodniowego pobytu w Radomiu. Wśród uczestników byli tancerze, muzycy i wokaliści z zespołów tańca nowoczesnego Maluszki, Frędzelki i Neonki, Zespołu Ludowego Nowopiliczanie, sekcji wokalo-instrumentalnej Mistrzowie Muzyczni oraz Nowomiejskiej Orkiestry Dętej.
W programie warsztatów stałym elementem były próby wszystkich zespołów oraz korzystanie z bogatej oferty radomskich instytucji kultury. Pierwszego dnia byliśmy w Muzeum Wsi Radomskiej gdzie maluchy zrobiły koniki z którymi nawet spały prze te wyjazdowe nocki. Starszaki natomiast poznały trudną sztukę kaligrafii stalówką i atramentem siedząc w szkolnych ławkach sprzed kilkudziesięciu lat. Kolejne dni upłynęły pod znakiem teatru: byliśmy w Teatrze Powszechnym im. Kochanowskiego w Radomiu na spektaklu pt. Daszeńka. To mistrzowskie przedstawienie jak należy kochać i wychowywać swoje zwierzaki. Świetna gra aktorska, wspaniała oprawa muzyczna, doskonałe wokale i dużo poczucia humoru. Kolejnego dnia mogliśmy poznać teatr od kulis. Te wszystkie tajemne miejsca: garderoba, magazyn lalek, pracownia plastyczna, kulisy, pracownia krawiecka ... to niezapomniana lekcja dla młodych artystów z domu kultury! Ponadto możliwość zaprezentowania swoich programów na prawdziwej teatralnej scenie oraz poznanie takich zawodów jak: garderobiana, oświetleniowiec, kostiumolog, charakteryzator, dramatopisarz, scenograf, inspicjent,.... pokazały że teatr to nie tylko aktorzy i reżyser. Na zakończenie programu warsztatów wyjazdowych odwiedziliśmy radomskie Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Młodsi zwiedzili wystawę archeologiczną o Piotrówce i korzystali z warsztatów z ceramiki. Starszaki poznały symbolizm w malarstwie Jacka Malczewskiego a na swoich warsztatach tworzyli postać chimery.
Ideą naszych warsztatów jest również integracja oraz pokazanie trochę innego świata niż rodzina, szkoła czy znajomi z klasy. Mimo iż to tylko kilka dni, dzieci i młodzież w tak różnym wieku, z innych klas, szkół, miejscowości i środowisk nauczyły się wielu różnych umiejętności nie tylko na próbach i warsztatach. Dziś wiedzą już jak samemu bez mamy skomponować posiłek, jak posprzątać pokój, jak napisać i zaadresować kartkę do rodziców, że można zwiedzać pieszo a nie tylko autokarem, jak bawić się razem mimo dwukrotnej różnicy wieku i wzrostu czy jak usypiać przy czytanej bajce.
W imieniu uczestników składamy serdeczne podziękowania za wsparcie panu Burmistrzowi Mariuszowi Dziubie oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie, dzięki czemu rodzice ponosili część kosztu wyjazdu.
Jacek Zakrzewski