Logo Miejsko Gminny Ośrodek Kultury

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 6846
W sumie: 15234

News

News zdjęcie id 163

WARSZTATY WYJAZDOWE DLA ZESPOŁÓW DZIAŁAJĄCYCH W MGOKu

02.07.2021

Oprócz edukacji kulturowej do priorytetów instytucji kultury należy również przygotowanie dzieci i młodzieży do poznawania świata, nawiązywania relacji oraz szeroko rozumiane przygotowanie do życia. Temu właśnie służą warsztaty wyjazdowe dla zespołów amatorskiego ruchu artystycznego działające w naszym ośrodku kultury. Z grupą 36 młodych artystów w wieku od 6(!) do 17 lat oraz instruktorami, muzykami i choreografami bawiliśmy się doskonale podczas czterodniowego pobytu w Radomiu. Wśród uczestników byli  tancerze, muzycy i wokaliści z zespołów tańca nowoczesnego Maluszki, Frędzelki i Neonki, Zespołu Ludowego Nowopiliczanie, sekcji wokalo-instrumentalnej Mistrzowie Muzyczni oraz  Nowomiejskiej Orkiestry Dętej. 

W programie warsztatów stałym elementem były próby wszystkich zespołów oraz korzystanie z bogatej oferty radomskich instytucji kultury.  Pierwszego dnia  byliśmy w Muzeum Wsi Radomskiej gdzie maluchy zrobiły koniki z którymi nawet spały prze te wyjazdowe nocki. Starszaki natomiast poznały trudną sztukę kaligrafii stalówką i atramentem siedząc w szkolnych ławkach sprzed kilkudziesięciu lat. Kolejne dni upłynęły pod znakiem teatru: byliśmy w Teatrze Powszechnym im. Kochanowskiego w Radomiu na spektaklu pt. Daszeńka.  To mistrzowskie przedstawienie jak należy kochać i wychowywać swoje zwierzaki. Świetna gra aktorska, wspaniała oprawa muzyczna, doskonałe wokale i dużo poczucia humoru. Kolejnego dnia mogliśmy poznać teatr od kulis. Te wszystkie tajemne miejsca: garderoba, magazyn lalek, pracownia plastyczna, kulisy, pracownia krawiecka ... to niezapomniana lekcja dla młodych artystów z domu kultury! Ponadto możliwość zaprezentowania swoich programów na prawdziwej teatralnej scenie oraz poznanie takich zawodów jak: garderobiana, oświetleniowiec, kostiumolog, charakteryzator, dramatopisarz, scenograf, inspicjent,.... pokazały że teatr to nie tylko aktorzy i reżyser. Na zakończenie programu warsztatów wyjazdowych odwiedziliśmy radomskie Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Młodsi zwiedzili wystawę archeologiczną o Piotrówce i korzystali z warsztatów z ceramiki. Starszaki poznały symbolizm w malarstwie Jacka Malczewskiego a na swoich warsztatach tworzyli postać chimery.

Ideą naszych warsztatów jest również integracja oraz pokazanie trochę innego świata niż rodzina, szkoła czy znajomi z klasy. Mimo iż to tylko kilka dni, dzieci i młodzież w tak różnym wieku, z innych klas, szkół, miejscowości i środowisk nauczyły się wielu różnych umiejętności nie tylko na próbach i warsztatach.  Dziś wiedzą już  jak samemu bez mamy skomponować posiłek, jak posprzątać pokój, jak napisać i zaadresować kartkę do rodziców, że można zwiedzać pieszo a nie tylko autokarem, jak bawić się razem mimo dwukrotnej różnicy wieku i wzrostu czy jak usypiać przy czytanej bajce.

W  imieniu uczestników składamy serdeczne podziękowania za wsparcie panu Burmistrzowi Mariuszowi Dziubie oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie, dzięki czemu rodzice ponosili część kosztu wyjazdu.

Jacek Zakrzewski

 

Dyrektor MGOK zaprasza

ul. Tomaszowska 5
  26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
  Tel. 517 192 889;

517 429 219
 

  email: mgok@nowemiasto.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.