Logo Miejsko Gminny Ośrodek Kultury

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 14
W sumie: 1880

News

News zdjęcie id 224

Nad Wisłą na urzeczu - nowa wystawa i wernisaż w galerii mgok

18.06.2022

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Mieście nad Pilicą jest obecnie eksponowana wyjątkowa wystawa „Nad Wisłą, na Urzeczu”. Ekspozycja jest owocem współpracy Państwowego Muzeum Archeologicznego z Muzeum Etnograficznym w Warszawie, gdzie była wcześniej prezentowana jako wystawa czasowa.

Wystawa opowiada o mniej znanym regionie etnograficznym Urzecza (gwarowo Łurzyce), położonym po obu stronach Wisły między Czerskiem a Warszawą. Tradycje Urzecza są związane z flisakami (orylami), osadnictwem olęderskim i włościanami, których reprezentowała ludność mazurska. Wystawa ukazuje również zjawiska charakterystyczne dla dolin dużych nizinnych rzek, takich jak na przykład Dolina Pilicy. Zobaczycie ślady osadnictwa od epoki kamienia (podobne do eksponatów z nowomiejskiego muzeum), narzędzia rybackie po artefakty związane z rzecznym flisem i spławianiem drewna, tak jak to miało miejsce na Pilicy. Ciągłość osadnictwa na terenie Urzecza prezentują na wystawie obiekty archeologiczne od schyłku epoki lodowcowej (12 tys. lat temu), poprzez obozowiska paleolityczne, kulturę świderską, okres wpływów rzymskich, po średniowiecze. Aspekt etnograficzny Urzecza jest przedstawiony poprzez pryzmat pamięci jego współczesnych mieszkańców, zasoby archiwalne, tradycyjne stroje oraz inne artefakty kultury materialnej. Stronę ekspozycyjną uzupełniają plansze z tekstami opisującymi etnografię, archeologię oraz Wisłę jako strukturę długiego trwania i pozaludzkiego aktora kultury. Wystawę wzbogaca nowoczesna warstwa multimedialna (nagrania video), które pozwalają wczuć się w klimat dziejów Urzecza.

14 czerwca miał miejsce wernisaż wystawy w galerii MGOK. Gościliśmy przedstawicieli samorządu z panią sekretarz Miasta i Gminy Edytą Staniszewską oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Tomaszem Pietruchą na czele, dyrektorów lokalnych instytucji oraz mieszkańców. Nie mogło zabraknąć również autora wystawy, kuratora i pracowników warszawskich muzeów - Archeologicznego i Etnograficznego, którzy przyjechali opowiedzieć nieco szerzej o wyjątkowej ekspozycji. Głos zabrali: dr Wojciech Borkowski - dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego, dr Józef Zalewski - zastępca dyrektora Muzeum Etnograficznego w Warszawie. W ramach kuratorskiego oprowadzania opowiadali panowie Maurycy Stanaszek - autor wystawy oraz Mariusz Raniszewski – jej kurator.

Wystawa czynna będzie dostępna dla zwiedzających do 31.08.2022

od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 - 16:00

lub w innym terminie po wcześniejszym umówieniu się mailowo lub telefonicznie.

mgok@nowemiasto.pl

517 429 219

517 192 889

Dyrektor MGOK zaprasza

Jacek Zakrzewski

ul. Tomaszowska 5
  26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
  Tel. 48/321 62 33
 

  email: mgok@nowemiasto.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.