Logo Miejsko Gminny Ośrodek Kultury

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 491
W sumie: 6964

News

News zdjęcie id 226

Wianki nad Pilicą

26.07.2022

Udało się wskrzesić i przypomnieć, nieco zapomnianą w Nowym Mieście starą tradycję wicia i puszczania wianków przez panny przed zamążpójściem, święcenia wody w Wigilię świętego Jana oraz zabawy do rana w najdłuższą noc w roku. Nasza plenerowa, otwarta impreza była zorganizowana w ramach realizacji projektu MGOKu ,,W poszukiwaniu nowomiejskiej kultury ludowej" ze środków MKiDN. Spotkaliśmy się w Parku Nadpilicznym, niedawno zrewitalizowanej plaży nad rzeką, gdzie mieszkańców miasta i gminy powitał Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Pietrucha. Po przedstawieniu Dziecięco - Młodzieżowego Zespołu Ludowego NOWOPILICZANIE przez Dyrektora MGOKu Jacka Zakrzewskiego najstarsze tancerki zaprezentowały w nurtach Pilicy obrzęd wiankowy. Wiele panien i panienek powierzyło nurtowi rzeki swoje wianki uwite z polnych kwiatów. Panienki rzucały tak żeby chłopaki wyłowili, mężatki zazdrościły a babcie wspominały z łezką w oku. Podobno wielu kawalerów wyłowiło, ale nie pytaliśmy o szczegóły…
Zgodnie z tradycją w taką noc nie mogło zabraknąć zabawy przy ogniskach do białego rana więc dobrą muzykę zapewnił działający w strukturach MGOKu zespół NOWE BAND. Były więc tańce, pląsy przy ognisku i dużo, dużo wspomnień dawnych wianków. Jak się dowiedzieliśmy od starszych mieszkańców niegdyś spotkania w najkrótszą noc w roku odbywały się na Kowalówce przy dawnej przystani kajakowej a ogniska nie były tak ekologiczne jak dziś…..
W imieniu uczestników oraz organizatorów dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, dziewczynom za występ, muzykom za możliwość potańczenia a najbardziej wszystkim tym którzy przyczynili się do przygotowania terenu, Urzędowi Miasta oraz Zakładowi Usług Komunalnych. Inicjatorom rewitalizacji plaży i zbudowania Parku Nadpilicznego gratulujemy pomysłu.
Opublikował Jacek Zakrzewski
 
 

Dyrektor MGOK zaprasza

Jacek Zakrzewski

ul. Tomaszowska 5
  26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
  Tel. 48/321 62 33
 

  email: mgok@nowemiasto.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.