News
ETNOWARSZTATY Z MGOKIEM!
30.08.2022
Pierwszego dnia dzieci i opiekunowie stukali, zbijali, kroili, kleili, cięli aż powstały piękne ręcznie robione zabawki: drewniane samoloty, skrzyneczki na skarby z przegródkami oraz piękne lalki z łyżek i włóczki.
Drugi dzień Etno Warsztatów to zajęcia pod hasłem ,,Co możemy zrobić a nie kupić". Najpierw pogadaliśmy trochę o tym jaka jest różnica pomiędzy wyprodukowanym w fabryce a zrobionym ręcznie. Nawiązaliśmy do naszych dziadków, którzy do gospodarstwa prawie wszystko musieli zrobić samodzielnie. Pod tym kątem uważnie oglądaliśmy eksponaty z Nowomiejskiego Muzeum: nieckę wydłubaną z kloca lipowego drewna, przeźmian czyli wagę wykonaną z patyka i starego trybika, przetak i na deser glinianą formę na wielkanocną babkę. Następnie przyszedł czas na próbę własnej zręczności i wszyscy próbowali swoich sił wykonując z gliny przedmioty codziennego użytku: dzbanuszki, podstawki a nawet skarbonki i inne ozdoby jakimi babcie dekorowały izby.
O tym jak fajnie mieć sponsora szklarza czyli ,,Bez prądu jest fajnie- zabawy naszych dziadków" - to temat trzeciego dnia Etno Warsztatów MGOKu. Jak bawili się nasi dziadkowie? Hmmm.... dziś mówią że tylko grzecznie ale czy to prawda... :) Rozpoczęliśmy naszą przygodę od wykonania zabawek własnoręcznie. Wybór padł na proce. Szukanie patyków, wiązanie gumek, krótki instruktarz i na rubież otwarcia ognia marsz! Wszyscy przeżyli, szyby całe:). Były jeszcze inne, dające jak się okazuje dużo frajdy zabawy dawnej wsi: wyścigi łączone na deskach oraz przeciąganie liny.
Zajęcia odbyły się w ramach realizowanego projektu "W poszukiwaniu nowomiejskiego folkloru" ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodwego oraz Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą.