News
Ziemia nie tylko garnki rodzi - po spotkaniu hisotrycznym w muzeum
08.02.2023
Wczorajszym popołudniem w nowomiejskim muzeum mieliśmy przyjemność gościć pana Łukasza Karczmarka z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Archeolog wystąpił z wykładem pt. "Ziemia nie tylko garnki rodzi", który był poświęcony badaniom i znaleziskom archeologicznym terenu gminy Nowe Miasto nad Pilicą i najbliższych okolic.
Kto by pomyślał, że na przestrzeni lat, w naszej okolicy było przynajmniej 131 stanowisk archeologicznych? Zainteresowani, którzy licznie przybyli na spotkanie mogli dowiedzieć się więcej o miejscach, w których okoliczna ziemia "rodziła" starożytności, o ludach które je po sobie pozostawiły, a także o funkcji i budowie tych przedmiotów. Niektóre z nich do dziś są wartościowymi eksponatami w naszym muzeum!
Ważnym zagadnieniem poruszonym w trakcie wykładu była rola badaczy-amatorów, którzy przyczynili się do odnalezienia stanowisk, przeprowadzenia badań i zabezpieczenia odnajdywanych artefaktów. Warto wspomnieć tutaj o postaci Kaligsta Jagmina, który w 1871 roku odkrył stanowisko w Łęgnicach Małych i rozpoczął tam wykopaliska, które trwały 20 lat! Jagmin nie miał nic wspólnego z archeologią, dość powiedzieć, że w owym czasie, było może 3 profesjonalistów w całym Królestwie Polskim, którzy zajmowali się pradziejami. Współczesne analizy pracy Jagmina doceniają jego kunszt i metodologię, do których doszedł sam, badając przez dwie dekady stanowisko w Łęgonicach Małych, które nazwał "kurhanem". Artefakty, które pozyskał do dziś znajdują się w zbiorach Państwowego Muzeum Archeologicznego.