News
I Integracyjny Turniej Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej o Puchar Burmistrza Nowego Miasta Mariusza Dziuby.
21.07.2023
Taniec narodowy jest jednym z ważniejszych elementów polskiej kultury. Działający w Nowym Mieście od 2019 roku, Dziecięco Młodzieżowy Zespół Ludowy Nowopiliczanie kultywuje taniec nie tylko w wersji ludowej znanej z potańcówek czy choreografii na wzór znanego ,,Mazowsza". Ważnym elementem działalności artystycznej zespołu jest również taniec narodowy w formie towarzyskiej. Znany powszechnie krakowiak, mazur, oberek czy kujawiak, ale tańczony w strojach wieczorowych zawsze wywiera na widzach duże wrażenie. Po sukcesach par tanecznych Nowopiliczan w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej w Ujeździe oraz na Turnieju Tańca im. Profesora Wieczystego w Krakowie, zapadła decyzja o organizacji takiego turnieju w Nowym Mieście. Tak ważne dla młodych tancerzy wydarzenie, Patronatem Honorowym objął Burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą pan Mariusz Dziuba, którego na Turnieju reprezentowała Sekretarz Edyta Fudalewska.
Turniej odbył się 9 czerwca w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Mieście a otwarcia i powitania gości dokonał Dyrektor MGOKu Jacek Zakrzewski. Kierownikiem artystycznym tego tanecznego wydarzenia był Choreograf zespołu Nwowopiliczanie Mariusz Wolski a w roli konferansjera podjęła się Agnieszka Kłujszo Juścikowska. W pięciu kategoriach wiekowych rywalizowało 28 par tanecznych i pięć żeńskich duetów w wieku od 5 do 22 lat. Pary taneczne reprezentowały zespoły: Zespół Pieśni i Tańca Poltex z Łodzi, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Niewiadów z Ujazdu oraz Dziecięco Młodzieżowy Zespół Ludowy Nowopiliczanie, które otrzymały puchary z specjalną dedykacją od Burmistrza Mariusza Dziuby. W zależności od wieku tancerzy, do zaprezentowania były: polka, krakowiak, oberek a dla najstarszych jeszcze widowiskowy kujawiak oraz mazur. Choć rywalizacja nie była głównym celem naszego turnieju, Komisja Sędziowska pod przewodnictwem Anny Wolskiej Sędzi z Polskiego Towarzystwa Tanecznego, wyłoniła laureatów, których nagrodzono dyplomami i medalami.
Ważnym elementem nowomiejskiego turnieju była integracja środowiska tanecznego, dlatego też wykorzystaliśmy w pełni walory pięknego, zabytkowego parku w którym jest położony ośrodek kultury. Tuż po zakończeniu wszyscy tancerze wraz z rodzinami, instruktorami i zaproszonymi gośćmi mieli możliwość spotkać się przy ognisku lub też, co było szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych, na leżakach w przestrzeni parkowej. Najstarsi tancerze z łódzkiego Poltexu pozostali naszymi gośćmi i zostali wraz z Nowopiliczanami na nocny biwak w MGOKu. Cieszy nas zarówno duża liczba uczestników oraz widzów, którzy z trudem zmieścili się w sali MGOKu jak również fakt iż tak wiele dzieci i młodzieży z miasta i gminy Nowe Miasto jest tak żywo zainteresowana udziałem w zespole Nowopiliczanie. Dodatkowo, dumą rodziców i instruktorów są wysokie lokaty nowomiejskich par tanecznych. Opublikował Jacek Zakrzewski.