Logo Miejsko Gminny Ośrodek Kultury

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 15929
W sumie: 77874

News

News zdjęcie id 362

Powrót do źródeł w Nowomiejskim Muzeum!

23.02.2024

Dr Łaszewski wraz ze studentami, przez ostatnie kilkanaście miesięcy prowadził badania dotyczące żródeł bijących ze skarpy na której leży Nowe Miasto i pobliskie wsie. Prace badawcze już się zakończyły i hydrolog przyjechał aby podzielić się wynikami, wnioskami oraz ciekawostkami z badań z mieszkańcami naszej gminy.
Przed południem, wspólnie z PSP kard.Wyszyńskiego w Nowym Mieście nad Pilicą zorganizowaliśmy spotkanie z młodzieżą klas 8 i 7, na którym dr Łaszewski zapoznał uczniów z tajnikami pracy hydrologa oraz przedstawił najciekawsze elementy i wyniki badań. A przede wszystkim uwrażliwił na piękno i wyjątkowość nowomiejskich źródeł oraz tutejszego środowiska i krajobrazu, które tradycyjnie były wykorzystywane już w czasach funkcjonowania Zakładu Przyrodoleczniczego dr Jana Bielińskiego.
Po południu, o godzinie 17:00 w Nowomiejskim Muzeum odbyło się otwarte spotkanie, na którym dr Łaszewski wygłosił szczegółową prelekcję na temat okolicznych źródeł i rezultatów swoich badań. Okazuje się, że nowomiejskie źródła mają stabilną wydajność niezależnie od lokalnych opadów deszczu, utrzymują podobną temperaturę niezależnie od pory roku oraz mają podobny skład chemiczny jaki miały przed przeszło 100 laty w czasie działania w Nowym Mieście Zakładu Przyrodoleczniczego. Dr Łaszewski przedstawił również ciekawostki i zastanawiające podobieństwa w funkcjonowaniu Zakładu w Nowym Mieście oraz dawnego Hydropatycznego Uzdrowiska na warszawskim Wierzbnie.
Oprócz grupy zainteresowanych, w prelekcji udział wzięli również dyrektor MGOK Jacek Zakrzewski oraz burmistrz Nowego Miasta Mariusz Dziuba, który zakończył spotkanie podsumowaniem dotychczasowych prac rewitalizacyjnych terenu przy dawnym Zakładzie Przyrodoleczniczym - tzw. "Hiszpanki". Gospodarz przedstawił też kolejne plany, między innymi na połączenie "Hiszpanki" z Parkiem Nadpilicznym poprzez rewitalizację alei drzew, którą spacerowali kuracjusze jeszcze pod koniec XIX wieku.
Wszystkich zainteresowanych, którzy nie mogli wziąć udziału w spotkaniu odsyłamy na stronę główną Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie właśnie ukazał się artykuł na temat badań dr Łaszewskiego. Warto zaznaczyć, że na tą stronę trafiają tylko niektóre artykuły, prezentujące wyjątkowo ciekawe przedsięwzięcia naukowe!
opublikował
Krzysztof Witlib
 
 
 

Dyrektor MGOK zaprasza

ul. Tomaszowska 5
  26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
  Tel. 512 095 932;

517 429 219
 

  email: mgok@nowemiasto.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.